
Česme su veoma važan dio svakog doma, ali često se desi da nakupljanje kamenca ugrozi kako funkcionalnost tako i izgled same česme. Uklanjanje i čišćenje kamenca sa česmi može da izgleda kao baš težak posao, ali ako znate prave tehnike i trikove možete ih vratiti u prvobitno stanje – kako su izgledale kad ste ih tek kupili.
Kamenac je, u stvari, supstanca koja se formira zbog prisustva minerala koji se nalaze u vodi što ostavlja onaj neugledni bijeli trag. Da biste se riješili kamenca možete koristiti neka prirodna sredstva koja mogu pomoći, kao što je limunov sok ili soda bikarbona. Ovi sastojci su delikatni, ali veoma efikasni kad je u pitanju borba protiv kamenca i mogu se nanositi direktno na česmu. Sve ono što treba da uradite jeste da da nanesete sodu bikarbonu i limunov sok na mjesta zahvaćena kamencem, ostavite da djeluje neko vrijeme pa izribate mekšom četkicom i na poslijetku dobro isperete.
Ali, ako tražite brži način da svojim česmama vratite sjaj – čitajte dalje, jer imamo sjajne savjete za vas.
Uklanjanje kamenca sa česmi bez da ih oštetite zahtjeva brigu i upotrebu odgovarajućih teknika i proizvoda. Na prvom mjestu, nikad ne koristite agresivne hemikalije kao što su varikina ili amojnnijak, jer će oni sigurno oštetiti česme. Umjesto toga uvijek radije birajte ne-abrazivne deterdžente kao što su neutralni sapuni ili sredstva za čišćenje stakala koja su razblažena u mlakoj vodi. Ovi proizvodi nisu korozivni i neće oštetiti česme. Isto tako koristite mekane krpe za brisanje i sunđere koji neće napraviti ogrebotine.
Površine uvijek nježno ribajte kružnim pokretima i fokusirajte se na dijelove na kojima se kamenac najviše nakuplja.
Nakon što isperete sredstvo za čišćenje veoma je važno da dobro posušite česme, jer na taj način sprečavate pojavu novog kamenca.
Kako se riješiti upornog kamenca?
Ako na česmama imate uporan kamenac koji se konstantno vraća onda bi trebalo da razmotrite neke „agresivnije“ metode. Jedan od njih je limunska kiselina koja je veoma efikasna protiv kamenca. Pripremite rastvor tako što ćete razblažiti limunsku kiselinu sa vrućom vodom prema uputstvu na pakovanju i dobijenom tekućinom dobro pošpricati nakupljeni kamenac. Veoma je važno da ostavite sve da djeluje između 15 do 30 minuta, a nankon toga nježnim kružnim pokretima kako smo ranije naveli izribajte površine koje su zahvaćene. Zatim isperite i obrišite suhom krpom.
Drugi metoda koji možete koristiti jeste sirće, obično bijelo sirće. Sigurno ste ga koristili da pomoću njega očistite kamenac iz kuhala za vodu i uvjerili se u njegovu efikasnonst. Namočite pamučnu krpu u sirće i tako natopljenu krpu stavite na mjesta gdje ima najviše kamenca nekoliko sati, pa čak i preko noći. Nakon toga izribajte, isperite i osušite.
Koje je najefikasnije sredstvo protiv kamenca?
Na tržištu postoje brojni proizvodi protiv kamenca i ponekad je teško odarbrati onaj najefikasniji i najbolji koji neće oštetiti površinu česme. Jedan od, bez konkurencije, najefikasnijih je Chanteclaire No-Drip univerzalno sredstvo za uklanjanje kamenca koje uklanja kamenac veoma brzo i veoma efikasno.
Važno je da znate da je ovo sredstvo protiv kamenca izuzetno snažno i da uklanja i najtvrdokornije nakupine kamenca te sprečava nastanak novog kamenca, a zbog no-drip tehnologije štiti površine, čini ih sjajnim i daje im onaj brilijantni finiš tako da izgledaju kao nove. Ovaj proizvod se preporučuje čak i za uklanjanje rđe.
Najbitniji savjeti
- Koristite sirće
- Koristite mekše četke
- Koristite posebna sredstva koja su namijenjena isključivo uklanjanju kamenca kao što je Chanteclair No-Drip univerzalno sredstvo protiv kamenca.
- Preventiva je uvijek na prvom mjestu i zato redovno čistite kamenac sa česmi.